Manuskrypt/Szkolenia

Szkolenia

W tym miejscu znajdziecie katalog naszych filmów z cyklu "Podstawy Metodologii Prac Naukowych". Ich celem jest zapoznanie Was z klasycznymi rodzajami badań, ich metodologią, wadami, zaletami. Zapraszamy do oglądania.

Katalog Materiałów

Metaanaliza i Przegląd Systematyczny

W filmie pokazujemy czym charakteryzuje się przegląd systematyczny i metaanaliza. Tłumaczymy również jak prawidłowo je przygotować oraz zaplanować. Obydwa badanie są zwieńczeniem pracy naukowców – podsumowując dotychczasową wiedzę i stanowiąc szczyt hierarchii dowodów naukowych. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszego naukowego świata bez rzetelnie wykonywanych przeglądów systematycznych. Dlatego też tak istotne jest, aby rozumieć ich założenia i potrafić czytać przedstawiane wyniki. Tego wszystkiego dowiecie się w naszym filmie.

Badanie Kliniczno-Kontrolne

Zapraszamy Was do kolejnego materiału z cyklu Podstawy Metodologii Prac Naukowych. W tym materiale dowiecie się czym jest badanie Case-Control (Kliniczno-Kontrolne), jakie są jego silne oraz słabe strony, w jaki sposób się je przeprowadza oraz jaką ma ono rangę w piramidzie Evidence-Based Medicine. Zapraszamy serdecznie do oglądania.

Randomizowane Badania Kontrolowane

Zapraszamy Was do kolejnego materiału z cyklu Podstawy Metodologii Prac Naukowych. W tym materiale dowiecie się czym jest Randomizowane Badanie Kontrolne (RCT), jakie są jego silne oraz słabe strony, w jaki sposób się je przeprowadza oraz jaką ma ono rangę w piramidzie Evidence-Based Medicine. Zapraszamy serdecznie do oglądania.

Badanie Kohortowe

W filmie omawiamy charakterystykę badania kohortowego oraz wyjaśniamy przydatne pojęcia związane z prezentacją jego wyników. Tłumaczymy jak zaplanować badanie kohortowe, by uniknąć błędów systematycznych i zminimalizować wpływ czynników zakłócających. Prospektywne badania kohortowe zajmują najwyższą pozycję spośród badań obserwacyjnych w hierarchii wiarygodności danych naukowych. Umożliwiają badanie związków przyczynowo - skutkowych między czynnikami ryzyka a wystąpieniem określonych skutków zdrowotnych, bez konieczności interwencji ze strony badaczy. Dobrze zaplanowane badanie kohortowe może posłużyć formowaniu hipotez, weryfikowanych później w badaniach randomizowanych. Właśnie dlatego zrozumienie zalet i ograniczeń, a także umiejętność interpretacji wyników tego rodzaju badań jest bardzo ważna dla osób planujących działalność naukową. Mamy nadzieję, że nasz film okaże się w tym pomocny.

Case Report, Case Series oraz Opinia Ekspercka

W filmie zgłębiamy specyfikę badań typu "case report" oraz "case series", demaskując kluczowe pojęcia związane z prezentacją ich wyników. Wyjaśniamy, jak dokładnie opisać indywidualne przypadki w badaniach "case report" oraz jak przedstawić serię przypadków w "case series", aby dostarczyć cenne obserwacje kliniczne. Badania "case report" i "case series" stanowią ważne źródło wiedzy medycznej, dostarczając detalicznych opisów unikalnych, rzadkich lub nowatorskich przypadków. Choć nie umożliwiają one bezpośredniego wnioskowania przyczynowo-skutkowego jak niektóre inne metody badawcze, odgrywają kluczową rolę w identyfikacji nowych zjawisk klinicznych lub zespołów chorobowych. Ich głównym celem jest podnoszenie świadomości klinicystów i pomaganie w rozpoznawaniu podobnych przypadków w przyszłości. Dobrze przeprowadzone badania "case report" i "case series" mogą także inspirować przyszłe badania i głębsze analizy. Wierzymy, że nasza produkcja przyczyni się do zwiększenia wiedzy w tej dziedzinie dla tych, którzy dążą do rozwijania swojej ścieżki naukowej.